Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Záhady v oblasti tříděného odpadu

Zatímco u některých obalů či výrobků není pochyb o tom, kam v rámci třídění odpadu patří, u jiných to není na první pohled zřejmé. Nejasnosti se týkají např. sáčků od čaje, hygienických potřeb a několika dalších produktů.

Kam patří „nejasné“ odpady z domácnosti?

Třídění odpadu je enormně důležité a potěšující je, že se tato činnost dostala do obecného povědomí, takže vše probíhá tak, jak má. Jenže mohou nastat i situace, v nichž si tak úplně nevíme rady, kam vlastně konkrétní obal či výrobek patří. Proto se na některé běžné materiály z domácnosti podíváme na následujících řádcích.

  • Sedlina čaje a kávy a čajové sáčky. Mnozí z nás patří mezi milovníky těchto horkých nápojů. Co ale dělat s jejich sedlinou, a to i s papírovým filtrem, případně s čajovými sáčky? Jelikož se jedná o bioodpad, pokud máte možnost, vyhazujte je do hnědých kontejnerů, anebo je umístěte na kompost či zpracujte v domácím kompostéru.
  • Použité hygienické potřeby. Určité nejasnosti mohou panovat i okolo použitých papírových kapesníků, dětských plen, tamponů či vložek. Tyto hygienické potřeby ovšem patří jednoduše do směsného odpadu.
  • Použité kondomy. Naprosto stejná situace jako výše. Prostředky ochrany proti nechtěnému početí a pohlavním chorobám je samozřejmě rovněž nutné vyhodit do směsného odpadu. Rozhodně se je tedy nesnažte zbavit např. v toaletě, neboť by mohly natropit neplechu.
  • Fritovací tuky a oleje z kuchyně. Dříve se mnozí lidé zbavovali tuků a olejů z kuchyně tak, že je vylili do odpadu. To ovšem není správně! Tuky totiž díky srážení a usazování představují velký problém pro provoz stokové sítě. Ideální tedy je, budete-li je shromažďovat do nádoby, již následně vyhodíte do směsného odpadu. V každém případě vám doporučujeme přečíst si podrobnosti o použitých olejích.
  • Magnetická média. Doba disket, videokazet či audiokazet je dávno tatam. Přesto se tato média stále nacházejí v mnoha domácnostech. Kam je vyhodit? Nejlepší, co můžete udělat, je oddělit plastový obal od pásky či kotouče a první složku vyhodit do plastů, zatímco druhou do směsného odpadu.
  • Optická média. Ačkoli jsou dnes CD, DVD a Blu-ray disky naopak hojně používány, občas je potřeba se zbavit i těchto médií. Jak? Odpověď není úplně jednoznačná. Někde se uvádí, že patří do plastů, jinde je s nimi zacházeno jako s elektroodpadem. Při větším množství každopádně nic nezkazíte, pokud je odvezete do sběrného dvora. Více o recyklaci CD, DVD či videokazet.
Štítky:
Publikováno 17. 05. 15 v kategorii Třídění odpadu |

Starší příspěvky:
Dopady odpadu na životní prostředí

Že mají odpady negativní dopad na životní prostředí, je vcelku jasné. Ukažme si ale konkrétní případy jejich vlivu. Nebude však...

Plovoucí pás odpadků v Tichém oceánu

Víte, kolik má planeta Země světadílů? Myslíte si, že je jejich počet pevně dán? Omyl! V Tichém oceánu se totiž již...

Je Česko evropskou skládkou?

Ač by se podle počtu černých skládek mohlo zdát, že se Česká republika topí v odpadcích, opak je pravdou. Ve...

Jak se žije na skládce

S rozvojem třetího světa jde ruku v ruce i zvýšená produkce odpadu. Třídění odpadu, jak ho známe z evropských zemí, tu ale...

Jak recyklovat použité DVD, CD nebo videokazety?

Máte doma plnou skříň starých videokazet, přestože jste si všechny filmy už dávno pořídili na DVD? Poškrábali jste si CD...

Zavřít