Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Hlášení o produkci a nakládání s odpady za rok 2017

Nejpozději do 15. února 2018 musí každá firma, která v roce 2017 vyprodukovala více jak 100 tun ostatního odpadu nebo…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Nejpozději do 15. února 2018 musí každá firma, která v roce 2017 vyprodukovala více jak 100 tun ostatního odpadu nebo 100 kg nebezpečného odpadu (sečteno za všechny provozovny v České republice dohromady), podat tzv. Hlášení o produkci a nakládání s odpady.

Stejně jako v minulých letech se hlášení podává přes tzv. systém ISPOP (Integrovaný systém plnění ohlašovacích povinností – www.ispop.cz).

Hlášení se podává za každou samostatnou provozovnu. Pozor, toto ale neplatí např. u staveb prováděných ve správním území obce s rozšířenou působností. V tomto případě se všechny vyprodukované odpady sčítají a podává se pouze jedno souhrnné hlášení za všechny stavby prováděné v tomto správním území. Pokud jste tedy v minulém roce prováděli stavební činnost např. na Praze 2 na více místech, nebudete podávat hlášení za každé jednotlivé místo, ale podáte pouze jedno hlášení za Prahu 2.

Nově se v hlášení musejí uvádět čísla provozoven tzv. IČP. Pokud máte přidělené číslo provozovny podle Živnostenského rejstříku nebo používáte nějaké své interní ​číslo, toto číslo musíte použít i v hlášení. Je potřeba, abyste nám toto číslo sdělili, abychom do hlášení uváděli stejné údaje. Pokud tedy nebudete uvádět IČP podle Živnostenského rejstříku nebo podle svého interního čísla, použijte jako číslo provozovny tzv. ORP (obec s rozšířenou působností) resp. SOP (správní obvod Praha). Tato možnost se použije v případě, že nemáte pevnou provozovnu, např. u stavebních činností, úklidových službách, stěhování apod. V Praze platí pro ORP resp. SOP​ následující pravidlo: Praha 1 má ORP 1101, Praha 2 má 1102 … Praha 22 má 1122. Číselník všech obcí s rozšířenou působností lze dohledat na stránkách Českého statistického úřadu (www.czso.cz).

Pokud jste ještě nikdy nepodávali hlášení a myslíte si, že překročíte výše uvedené limity, zaregistrujte svou firmu v systému ISPOP (www.ispop.cz). A proveďte tzv. registraci subjektu. Bez této registrace nebudete moci hlášení podat. Na webových stránkách systému ISPOP je také několik videonávodů, ve kterých jsou zobrazeny základní postupy pro registraci firmy a dále pro samotném podávání hlášení.

Víme, že podání hlášení není vždy jednoduché, a proto, pokud budete potřebovat pomoc, obraťte se na nás, a my vám rádi poradíme.

Přehrát celé video na YouTube