Nejrychlejší kontejnery v Praze
Objednávejte na 602 20 30 44 Po - ne od 6:00 do 22:00 hod.

Životní prostředí: Problémy s pitnou vodou v Čechách

Pitnou vodou se aktuálně zabývá celý svět. Zatímco v České republice nám pořád teče z kohoutků, jiné části světa vysychají. A podle odborníků ubývá podzemních vod i u nás. To nám může zásadně zkomplikovat život.

Už od roku 1993 se 22. března slaví Světový den vody. Slavíme ho i v České republice. Tento den má upozornit na skutečnost, jak velkým problémem je nedostatek pitné vody, a že zatímco v Evropě si kdykoli natočíme sklenku vody, jinde na světě je vody kritický nedostatek.

Polovina Země na suchu

Odborníci odhadují, že do roku 2025 bude celá polovina populace žít v oblasti s nedostatkem vody. Voda se může stát novým zlatem nebo ropou. Katastrofické scénáře dokonce hovoří o válkách o vodu. Ačkoli si možná říkáme, že nás ve středu Evropy se to netýká, není to tak docela pravda. Sucha začínají trápit i Českou republiku. Ubývá podzemních vod, lesy stále obtížněji zadržují vodu.

Tématem roku 2017 se stala odpadní voda. Hrozivé je, že podle oficiálních zdrojů OSN se 80 % odpadní vody, kterou společnost vyprodukuje, vrací zpět do ekosystému, aniž by byla znovu upravena nebo použita.  V České republice naštěstí máme dostatečnou a moderní infrastrukturu, která vodu čistí a vrací zpět do oběhu. Přesto nemusíme mít zdaleka vyhráno.

Zadržování vody v krajině

Ani území České republiky není ochráněno před klimatickými změnami, kdy období sucha střídají přívalové srážky i povodně. Problém je v tom, že v krajině se dlouhodobě neřeší schopnost přírody zadržovat vodu. Po intenzivních srážkách přicházejí bleskové povodně. Klesají také hladiny podzemní vody. A setkáváme se s tzv. agronomickým suchem.

Z hlediska sucha jsou nejvíce ohrožené oblasti jižní a střední Moravy, potom region mezi Prahou, Ústím nad Labem a Žatcem. Nejméně rizikový region byl vymezen pouze v horských pohraničních oblastech na Šumavě, Slavkovském lese, v západní části Krušných hor, v Lužických horách, Jizerských horách, Krkonoších, Orlických horách, Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách.

Řešení? Přehradní nádrže

Ministerstvo životního prostředí nyní řeší otázku, jak udržet vodu v zemědělské a lesní půdě, která je poškozena erozí. Česko bývá často označováno za střechu Evropy. Jinými slovy, když naprší, srážková voda odtud odtéká.

Pomoci by mohla výstavba nových přehradních nádrží, které ministerstvo naplánovalo ve čtyřech lokalitách, dvě budou stát ve Středočeském kraji, další nádrže mají vzniknout na Zlínsku a Královéhradecku.

Tip: šetřit můžete doma i při sprchování.

Publikováno 26. 02. 18 v kategorii Zajímavosti |

Starší příspěvky:
Kosti, zbytky masa a mastnota z pečení. Patří do směsného odpadu?

Zbyly vám po nedělním obědě kosti od masa? Nebo plný hrnec fritovacího oleje? Nějak tušíte, že do směsného odpadu byste...

Jak na zahradní odpad

Kdo by nechtěl mít pečlivě upravenou zahradu. Co ale dělat se shrabaným listím, posekanou trávou či větvemi z prořezaných stromů?

10 tipů na snížení množství odpadu v domácnosti

Podle údajů Ministerstva životního prostředí bylo vyprodukováno v roce 2016 v České republice 34,2 milionů tun odpadů. Na jednoho obyvatele je to 3 241...

Odpad jako zdroj energie

Náš současný způsob života má za následek výrazný nárůst odpadu ve světě, který představuje jeden z globálních problémů.

Evidence přepravy nebezpečných odpadů

V průběhu roku 2018 dojde ke změně při ohlašování přepravy nebezpečných odpadů. Tato přeprava se bude nově ohlašovat prostřednictvím systému...

Zavřít