Plastové sáčky, do kterých nacpete jeden kousek pomeranče, protože se to tak dělá. Plátek masa zabalený v igelitu na polystyrenovém tácku. I takové jsou zvyklosti v českých supermarketech. Jde to i jinak? Jde. Ukazují to obchody, kde i čočku nebo hrách koupíte bez obalu.
Společně se zvyšujícím se ekologickým povědomím, rozmachem biopotravin a zájmu o ekologický a udržitelný život vznikají zajímavé projekty, které nahlíží na spotřebitelský život jinak. Patří k nim například obchody, které prodávají suroviny bez obalů. Jaké výhody a nevýhody to s sebou nese?
Nebalené potraviny jsou levnější
Je to logické, výrobci šetříte náklady na obal. Ten není zadarmo. Často nejde jen o materiál, ale také o jeho potisk, grafiku, zpracování.
Můžete si vzít, kolik chcete
Některé suroviny se prodávají v určitém objemu. Třeba čočka, hrách nebo rýže se prodávají většinou po půl kilech. To pro někoho může být moc, pro jiného málo. V obchodech bez obalu vám naváží přesně tolik, kolik potřebujete.
Vyšší kvalita potravin bez obalu
Prioritou obchodů prodávajících potraviny bez obalu není jen ohleduplnost k životnímu prostředí, ale také kvalita. Většinou zde dostanete zboží v bio kvalitě. Ať už to jsou kroupy, pohanka, pšeničná mouka nebo třeba sušené ovoce. Dbá se při tom i na to, aby prodávané zboží bylo pokud možno lokální.
Šetříte životní prostředí i čas
Když nakupujete bez obalu, neskladujete doma igelitové sáčky, obaly a pytlíky. To znamená, že šetříte i svůj čas – nemusíte tak často chodit do žlutého kontejneru. Tím šetříte i životní prostředí.
Do čeho se tedy nakupuje?
Je to jednoduché. Třeba do látkových sáčků. Přinesete si je do obchodu z domova (nebo si je tady jednorázově koupíte) a prodavači vám do nich naváží přesně tolik suroviny, kolik potřebujete. Alternativou jsou například i uzavíratelné sklenice nebo různé dózy.