Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Jak a čím se barví skleněné láhve?

Barevné sklo je něčím natolik samozřejmým, že se nad tímto faktorem vůbec nepozastavujeme. Nicméně položme si otázku, jak a čím…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Barevné sklo je něčím natolik samozřejmým, že se nad tímto faktorem vůbec nepozastavujeme. Nicméně položme si otázku, jak a čím se barví skleněné láhve a další výrobky z tohoto materiálu.

Základní fakta o barvení skla

Skelné materiály existují už v přirozené formě. Vznikly pochopitelně přírodními procesy – především vulkanickou činností apod. Dlouhá je ovšem také historie výroby umělého skla. Její součástí je dodnes barvení, které dotváří požadovaný vzhled. Možnosti jsou přitom velmi pestré, takže se lze na pultech obchodů i jinde setkat s celou řadou barevných provedení. Zaměřme se tedy alespoň ve zkratce na tento fenomén.

Jednotlivá barviva, tedy látky, které dodávají skleněným výrobkům požadovanou barvu, jsou přidávány již během výroby. Nejběžněji jsou přitom pro tyto účely používány nejrůznější kovy a oxidy. V žádném případě tedy nemá cenu všechny prvky a sloučeniny jmenovat. Uveďme tedy alespoň ty vůbec nejpoužívanější.

Tak například menší množství kobaltu dodává sklu modrou barvu, mangan ve vyšších koncentracích zase ametystové zabarvení a společně s oxidem železitým barví skleněné výrobky hnědě. Výsledkem použití oxidů mědi je tyrkysová, ovšem také tmavě červené barva, přičemž oxidy chrómu, uranu a vanadu jsou „zodpovědné“ za barvu zelenou. Stříbrné sloučeniny jsou využívány pro získání žluté až oranžově červené barvy. Modrozelené, zelené až žlutozelené zabarvení zase sklu dodávají sloučeniny železa.

Barva skla a jeho třídění

Barva má vliv i na třídění skla. Zatímco čiré sklo s označením GL 70 patří do bílých kontejnerů, místo pro skla barevné (označení GL 71 a 72) je v kontejnerech zelených. Toto rozdělení se zdá být naprosto jasné, ovšem vše není tak jednoznačné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Takové okenní tabulky totiž kupříkladu patří právě do zelených nádob na tříděný odpad, neboť jsou ve skutečnosti nazelenalé, ač se nás snaží „přesvědčit“ o opaku.

Tip na závěr: přečtěte si více o tom, jak třídit sklo, a okamžitě získáte všechny základní informace.