Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Kosti, zbytky masa a mastnota z pečení. Patří do směsného odpadu?

Zbyly vám po nedělním obědě kosti od masa? Nebo plný hrnec fritovacího oleje? Nějak tušíte, že do směsného odpadu byste…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Zbyly vám po nedělním obědě kosti od masa? Nebo plný hrnec fritovacího oleje? Nějak tušíte, že do směsného odpadu byste je vyhazovat neměli? Nebo snad můžete? Dnes se podíváme na to, jak správně naložit s kostmi, zbytky masa nebo mastnotou z pečení.

Fritovací olej a mastnota z pečení

Nejlepší je vzniku odpadu předcházet. Občas ale vaše kuchyně zavoní smaženými řízky nebo pečeným masem. Z toho vzniká mastnota a použitý olej.

Použitý kuchyňský olej spadá do kategorie komunální odpadu. Protože je biologicky rozložitelný, můžete ho zkompostovat. Na kompost nelijte olej v tekuté formě, abyste nekontaminovali půdu. Nechte olej nasáknout do přírodních materiálů, které se také rozkládají (papírové ubrousky, karton, piliny), poté je můžete vložit do kompostu.

Olej nebo mastnotu nelijte do odpadu, protože po ochlazení se tuky sráží a mohly by ucpat kanalizační síť.

Pokud nemáte možnost kompostovat, zjistěte si, kde můžete použité kuchyňské oleje odevzdat ve vaší obci nebo v jejím okolí.

Maso a kosti? Ani do kompostu, ani do popelnice

Horší je to se zbytky masa nebo kostí. Ty do kompostu nepatří. Tento bioodpad s sebou totiž přináší hygienická rizika. Nejjednodušší je, pokud máte domácí zvířátka. Kočky nebo psi si na zbytcích masa pochutnají. Zkažené maso nebo uzeniny (stejně jako uhynulá zvířata) ale mohou likvidovat jen veterinární a sanační zařízení.

Jídlo jako odpad? Téma 21. století

Vyhazování jídla je téma současného století. Například v Písku přemýšleli nad tím, že po městě instalují speciální popelnice určené na zbytky jídla. Z nápadu nakonec sešlo, ale sběrné dvory zde zavádějí kontejnery na zbytky jídla, kam lidé mohou dovážet například zkažené maso z nefungujícího mrazáku. Městské služby ho pak odvezou do areálu místní kompostárny k takzvané hygienizaci.

Nová hygienizační linka zde každoročně zpracuje kolem stovky tun gastroodpadu. Jde hlavně o zbytky z jídelen mateřských a základních škol, domova mládeže, seniorských domů a pečovatelské služby. Zbytky jídla se zahřejí na dvě hodiny na teplotu 70 stupňů, potraviny se rozloží a zničí se nežádoucí látky. Poté se mohou kompostovat.

Přehrát celé video na YouTube