Odpady v dnešní době, kdy počet lidí na planetě Zemi překročil 7 miliard a zároveň se celosvětově výrazně zvýšila spotřeba, nelze jen tak bez užitku vyhazovat. Jejich recyklace je tedy velmi důležitá. Na jejím konci je přitom znovupoužití jednotlivých materiálů. Co se s nimi děje konkrétně?
Využití papíru, nápojových kartonů, plastů a skla
Cesta jednotlivých druhů odpadů je poměrně dlouhá. Nejdříve putují do košů, následně do veřejných popelnic a kontejnerů a poté na skládku, do spalovny či na třídící linku. V prvních dvou případech tato cesta končí, ačkoli i tyto odpady ještě naleznou uplatnění, např. pro výrobu tepla či elektrické energie ve spalovnách, přičemž stejným způsobem lze využít i plyn, jež se vytváří na skládkách. Nás bude ale na tomto místě zajímat, jak jsou využívány základní materiály po dotřídění na třídící lince, které následně míří k dalším zpracovatelům.
- Papír končí v papírnách, kde se za pomoci vody rozvlákňuje a čistí. Poté jsou z něj vyrobeny nové papírové výrobky, tedy např. noviny, časopisy či toaletní papír.
- Nápojové kartony buď zamíří rovněž do papíren, anebo do továren na stavební hmoty. Lze je totiž použít i k výrobě speciálních stavebních desek.
- Plasty jsou dosti variabilní. Tak například PET láhve lze použít na výrobu nových PET lahví, ale také v textilním průmyslu (na fleecové mikiny, spacáky apod.). Plastové sáčky, fólie a tašky jsou využity k opětovné výrobě těchto pomůcek, zatímco další druhy plastů naleznou uplatnění při výrobě stavebních či zahradních prvků.
- Sklo se pochopitelně dostává zpět do skláren. Skelná drť, jež zde vzniká, je následně použita na výrobu nových skleněných produktů, ale hodí se i pro tepelné izolace.
Využití dalších odpadových materiálů
Recyklace se pochopitelně týká i dalších druhů odpadu. Hliníkové plechovky kupříkladu naleznou uplatnění jako druhotná surovina v hutích, železný šrot při výrobě železa a oceli a k dalšímu zpracování je možné použít i staré elektrospotřebiče. V současné době navíc existuje pro mnohé materiály i velice nečekané použití, takže ze starých kol lze vyrobit nový nábytek a bytové dekorace, z elektroodpadu zase elegantní šperky apod.
Mnohé materiály je navíc možné využít ve stavebnictví (např. pneumatiky, dřevo či stavební suť). Někteří lidé jdou ovšem v této oblasti ještě dále jako např. americký architekt Michael Reynolds. Ten je znám díky svým stavbám z odpadů (tzv. Zemělodě), při kterých ji využito skutečně velké množství recyklovatelných materiálů. Zkrátka a dobře, vyhazovat určité materiály do směsného odpadu, když je lze vytřídit a recyklovat, není v žádném případě žádoucí.