Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Největší skládky
odpadu na světě

Odpad patří k největším problémům moderního světa. Na nepříliš velké planetě Zemi totiž aktuálně žije přes sedm miliard lidí. Některé skládky jsou proto viditelné už z dálky a stávají se koloritem i rizikem zdejšího prostředí.

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Odpad patří k největším problémům moderního světa. Na nepříliš velké planetě Zemi totiž aktuálně žije přes sedm miliard lidí. Některé skládky jsou proto viditelné už z dálky a stávají se koloritem i rizikem zdejšího prostředí.

Obří skládky pojmou miliony tun odpadu ročně

Po celém světě lze nalézt velké množství obrovských skládek, a to napříč světadíly, neboť lidstvo aktuálně produkuje cca 1,3 miliardy tun odpadu za rok!  Mnoho z těchto skládek existuje (i vzhledem k počtu obyvatel) v jižní a jihovýchodní Asii, tedy v zemích, jako je Indie, Čína či Hongkong. Největší skládka v této oblasti a jedna z největších celosvětově se ovšem nachází jinde – v Jižní Koreji. Na tzv. skládku Sudokwon (mapa, foto), jež byla založena v roce 1992, přibyde každým dnem 18 až 20 tisíc tun odpadu, což činí cca 6,3 milionu tun ročně!

Pozadu nezůstává ani africký kontinent. V nigérijském Lagosu, mimochodem v jednom z největších měst Afriky, kupříkladu můžeme nalézt skládku Olusosun (mapa, foto). Ta se rozrůstá o 9000 tun odpadu denně, a to včetně velkého množství nebezpečného elektronického odpadu, jenž sem putuje z rozvinutých zemí. Místním lidem tak např. při požáru hrozí závažná zdravotní rizika jako onemocnění dýchacích cest či rakovina.

Další obří skládky leží na obou amerických kontinentech. Mezi největší patří ta v Bordo Poniente v Mexiku (12 tisíc tun odpadu/den), nicméně mnozí „obři“ jsou k mání i na území Spojených států amerických. S Bordo Poniente je např. srovnatelná skládka v Puente Hills v Kalifornii. Na tom ostatně není nic podivného, neboť USA jsou největším producentem odpadu světa – vznikne jej zde 620 tisíc tun denně, to znamená 713 kg na osobu za rok!

Jedna z největších skládek světa ovšem překvapivě „nekrášlí“ suchozemskou krajinu…

Velký pacifický odpadkový pás

Mezi největší a „nejoriginálnější“ skládky světa patří tzv. Velký pacifický odpadkový pás, jenž se nachází v blízkosti Havajských ostrovů (mapa, foto). Samozřejmě že v tomto případě by měl být výraz „skládka“ v uvozovkách, neboť se nejedná o prostor pro ukládání odpadu vytvořený člověkem. Obrovské množství odpadků na mořské hladině o velikosti Španělska je výsledkem působení Severopacifického subtropického víru. Nicméně producentem tohoto smetí zůstává člověk.

Paradoxem je, že se Velký pacifický odpadkový pás nachází v mořské přírodní rezervaci, kterou vyhlásil bývalý americký prezident Georg W. Bush. To, že se v této části rezervace mořským živočichům nežije právě nejlépe, asi netřeba zdůrazňovat. Dle určitých propočtů by přitom vyčištění pásu trvalo zhruba pět let!

zdroj obrázku: worldnewsdailyreport.com

zdroj obrázku: worldnewsdailyreport.com

Pro srovnání – jak je na tom Evropa?

V rámci starého kontinentu takováto „mamutí smetiště“ nenalezneme, i tak lze nicméně obyvatelům části Říma zvané Malagrotta jen těžko něco závidět. Zdejší skládka je totiž zřejmě největší v EU (4 až 5 tis. tun odpadu/den). V evropském měřítku je pro zajímavost ročně vyprodukováno 503 kg odpadu na osobu.

Zakončíme-li naše toulky doma, kde každý z nás průměrně vyprodukuje 308 kg odpadu za rok, „vítězství“ získává skládka v pražských Ďáblicích, na kterou aktuálně přibývá 100 tis. tun odpadu ročně (cca 275 tun denně). To v kontextu předešlých „monster“ není sice tak hrozné, přesto se je alespoň občas dobré zamyslet nad tím, zda všechny věci, které kupujeme, nezbytně potřebujeme. Pochopitelně je zároveň velmi důležité odpad třídit!

Přehrát celé video na YouTube