Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Opravdu sbírky PET víček pomáhají?

Někdo z vašeho okolí tomu trendu určitě propadl. Má doma igelitku plnou barevných víček, které střádá pro dobročinné účely. Podle ekologů…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Někdo z vašeho okolí tomu trendu určitě propadl. Má doma igelitku plnou barevných víček, které střádá pro dobročinné účely. Podle ekologů se ale podobná charita míjí účinkem. Jak je to se sběrem PET víček? Opravdu pomáhají?

Vše je poměrně prozaické. Víčka z PET láhví se vykupují. Lidé, kteří je sbírají, je mohou buď sami do výkupu přinést a peníze poslat na charitu, nebo charitativní organizaci odnesou víčka a sami organizátoři sbírky se postarají o jejich zpeněžení. Myšlenka je to krásná, ale skutečnost je už méně poetická.

6 až 7 korun za 500 plastových víček

Podle některých ekologických organizací není sběr víček příliš efektivní. Trpí životní prostředí a navíc mnohem účinnější by bylo prosté uspořádání peněžní sbírky. Podobné sbírky totiž podle ochranářů životního prostředí podporují spotřebu balených nápojů v PET lahvích. Plastové lahve přitom podléhají kritice ekologů dlouhodobě.

Někteří odborníci se domnívají, že jediný, kdo na sběru víček z plastových lahví ve skutečnosti vydělá, jsou prodejci balených vod. Víčka jsou vykupována za nějakých 6 nebo 7 korun za kilo. Do jednoho kila se vejde kolem 500 víček. To znamená 500 PET lahví. Cena balených vod nebo nápojů je různá. Nejlevnější balené vody se prodávají za cenu kolem 4 korun, dražší limonády stojí až 40 korun. Nepoměr je v tomto případě jasný.

Pro koho se víčka sbírají?

Jenže někdy víčka můžou opravdu pomáhat. Jsou sbírky, do kterých se lidé horlivě zapojili a nasbírali tolik víček, že nakonec byl na daný účel vybrán dostatek peněz. Příkladem je třeba sbírka „Víčka pro Ondru“, kterou uspořádala Městská policie v Kolíně. Vybralo se 1 000 kilo plastových víček, takže chlapec mohl odjet na rehabilitační pobyt. Jenže celá akce má dovětek. V přepočtu lidé museli za balené nápoje zaplatit minimálně 2 miliony korun, aby Ondrovi přispěli částkou 7 000 korun.

Přehrát celé video na YouTube