Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Jak na zahradní odpad

Kdo by nechtěl mít pečlivě upravenou zahradu. Co ale dělat se shrabaným listím, posekanou trávou či větvemi z prořezaných stromů? Hrabete,…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Kdo by nechtěl mít pečlivě upravenou zahradu. Co ale dělat se shrabaným listím, posekanou trávou či větvemi z prořezaných stromů?

Hrabete, sekáte, prořezáváte a výsledkem jsou kromě krásné zahrady i hromady rostlinného odpadu. Co teď s ním? Máte několik možností. Kompostovat, drtit, štěpkovat, odvézt do kompostárny či sběrného dvora a v tom nejkrajnějším případě spálit. Pálení by měla být ta poslední možnost, protože se jedná o ekologicky nešetrný způsob, který kromě ničení životního prostředí také ohrožuje drobné živočichy.

Kompostujte

Místo pálení zahradního odpadu ho dejte raději na kompost. Na kompost můžete dát listí ze zdravých stromů, nakrátko posečenou trávu, rostliny ze zahrady, plevel, bioodpad z kuchyně či rozdrcené větve stromů. Pozor si dejte na to, aby na kompost nepřišlo listí z nemocných stromů a nemocné rostliny. Kompostovaný materiál také hlídejte, aby nebyl suchý.

Štěpkování a drcení

Než pálit velké větve, zkuste z nich raději udělat štěpku. Štěpky po proschnutí můžete použít jako palivo do kamen či krbu. Hrubší štěpku použijte na mulčování a jemnější dejte do kompostu. Hodit se vám bude i k okrasným účelům, například na zahradní cestičky.

Podobné výhody vám přináší také drtič, s tím rozdílem, že ho nevyužijete k získání štěpek na topení.

Vyrobte si listovku

Na zahradě si můžete udělat dokonalý domácí substrát a nemusíte za něj zaplatit ani korunu. Potřebujete k tomu pouze hromadu listí ze zdravých stromů.

Ekologicky můžete naložit s listím několika způsoby. Tím nejčastějším je přidání do klasického kompostu. Pokud listí necháte někde zkompostovat zvlášť, vytvoříte si ideální jemný pěstební substrát, tzv. listovku. Tu využijete při předpěstovávání sazeniček, u pokojových rostlin, mladých ovocných stromů a své uplatnění najde také v záhonech.

Přehrát celé video na YouTube