Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Co všechno máte doma recyklovaného?

Fleecová mikina, obal na vajíčka, výplň ve spacím pytli, lahve od piva i koberečky do auta – co mají tyhle…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Fleecová mikina, obal na vajíčka, výplň ve spacím pytli, lahve od piva i koberečky do auta – co mají tyhle věci společného? Možná vás to překvapí, ale všechny se vyrábějí z recyklovaných surovin. Čemu všemu dáváte tříděním odpadu možnost vzniknout? Podívejme se na produkty, které se vyrábějí z nejčastěji recyklovaných odpadků.

Papír

Nejlepší výsledky recyklace vykazuje ČR u papíru – až 90% papírového odpadu se úspěšně recykluje. Můžeme to ale udělat jenom 7krát, pak už jsou papírově řetězce příliš krátké na další recyklaci. Co si z recyklovaného papíru nejčastěji kupujeme? Sešity, časopisy, toaletní papíry, krabice a různé papírové obaly – třeba právě na vajíčka. Taky se z něj vyrábí lepenka, která se používá na výrobu tepelných izolací.

Plasty

Ze směsných plastů – jako jsou kelímky od jogurtů, různé plastové obaly od kosmetiky, fólie, sáčky – se vyrábějí třeba protihlukové stěny kolem dálnic nebo materiály, které vzhledem připomínají dřevo. Lavička v parku, na které sedáváte, nebo dětské hřiště, na kterém si hraje váš potomek – to vše mohlo vzniknout ze směsného plastu. Dokonce i vaše plastové okna nebo střešní krytiny.

PET lahve

PET lahve se použijí buď na výrobu nových PET lahví, nebo silonového vlákna. Co je to silonové vlákno a k čemu je dobré? Používá se třeba na výrobu  interiérů do aut, výplní do spacích pytlů a bund, fleecových mikin nebo výplně do peřin či povlaků.

Sklo

Sklo je úžasné v tom, že se v podstatě dá recyklovat donekonečna. Většina skleněných lahví, které používáme, jsou již částečně vyrobeny z recyklovaného skla. Jedná se hlavně o nápojové lahve – na pivo nebo minerálky, ale používá se i na výrobu skleněných dekorací a váz. V ČR se ho úspěšně zrecykluje až 70%.

Stavební suť

Nejen komunální, ale i odpad vzniklý při rekonstrukci domů a bytů, se dá recyklovat. Zbytky cihel, betonu, omítky, střešních tašek, nebo nefunkčních elektrických rozvodů se ve sběrných dvorech pečlivě zpracovávají. Takový recyklát se pak může využít pro zpevnění cest, jako podkladový materiál nebo na zahradu jakožto plnohodnotná náhrada přírodních materiálů.

Třídění odpadu má obrovský smysl. Vznikají tak mnohé věci, které denně používáte, bez toho, aby se suroviny na ně musely brát z naší Země. Schválně – zkuste zjistit, kolik toho máte ve svém okolí recyklovaného!

Přehrát celé video na YouTube