Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Co se skrývá pod hromadou hlíny? Unikátní projekt Sluňákov, který stojí za vidění!

Sedm kilometrů severně od Olomouce najdete Horku nad Moravou, která je bránou do CHKO Litovelské Pomoraví. Tato obec se zhruba 2000 obyvateli…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Sedm kilometrů severně od Olomouce najdete Horku nad Moravou, která je bránou do CHKO Litovelské Pomoraví. Tato obec se zhruba 2000 obyvateli ukrývá za kopcem hlíny unikátní projekt, za kterým se vyplatí přijet ze všech koutů republiky.

Nejde jen o to, že v Horce postavený nízkoenergetický dům snoubí nejmodernější sofistikované technologie a přírodu v její dokonalosti. Důležité je, co všechno nám toto Centrum ekologických aktivit umí nabídnout – ať už jednotlivcům, turistům, školám, žákům… a jaké úchvatné kulturní i jiné projekty organizuje.

Dům, jakých bychom měli stavět více

Projekt Sluňákov začal na zelené louce, nebo vlastně… na poli. V roce 1989 bylo okolí Sluňákova podmáčeným polem, na kterém nechtěl nikdo hospodařit. Sluňákovští z něj udělali mokřad s lužním lesem, nivními loukami a stojatými i tekoucími vodami. Projekt, na který občané Horky zprvu hleděli s nedůvěrou, dnes vítá návštěvníky z celé republiky.

Nízkoenergetický dům má tvar půlměsíce, zelenou střechu s přístupnou vyhlídkou a jeho severní část je pod zemním valem. Maximálně se tak přizpůsobuje svému okolí a je vystavěn z výhradně přírodních materiálů (dřevo, sklo, kámen, nepálené cihly, beton).

Díky izolaci ze všech stran (včetně podlahy) se výrazně zkracuje topná sezóna. Navíc dům používá k topení biomasu z odpadního dřeva, sluneční kolektory ohřívají vodu a pomocí tzv. rekuperace se využívá ohřátého vzduchu v budově. Odděleným potrubím se rozvádí pitná a dešťová voda, kterou ve Sluňákově používají na úklid.

Co ve Sluňákově najdete?

Nemusíte být fanoušky ekologické architektury, aby pro vás mělo význam toto místo navštívit, ani není nutné s sebou brát třídu žáků. Sluňákov nenabízí jen ekologickou výchovu a výuku, ale také relaxaci. Je místem, kde můžete zpomalit, nabrat dech, splynout s přírodou a mít zase na chvíli pocit, že život není jen diář plný pracovních povinností, shon a placení pohledávek.

Nicméně hledáte-li způsob, jak své děti nebo žáky přírodě přiblížit, nenásilnou formou jim vštípit lásku k přírodě a její ochranu, máte z čeho vybírat. Tady se ekologie dělá jinak než ve škole. Ve Sluňákově děti přírodu ochutnají, ucítí a dotknou se jí.

Můžete si vybrat z několikahodinových programů (2, 3, 4 hodinových) nebo se tu ubytovat na celý týden. Kapacita zařízení je 40 lůžek. Budova má mimo jiné multifunkční hrací místnost i výukové učebny a programy jsou vytvořeny v souladu s rámcovým vzdělávacím plánem škol.

Zajímá vás, proč byste si měli vybrat k návštěvě právě Sluňákov, když podobné nízkoenergetické domy jsou dnes i jinde, například v Poodří, Slavkovském lese nebo na Třeboňsku? Třeba kvůli Rajské zahradě od Františka Skály, Ohništi zlaté spirály Marcela Hubáčka, kouzelným lesům Miloslava Fekara nebo Sluneční hoře snů Miloše Šajna.

O co že se jedná? O další projekt, který tato organizace – jedna z největších environmentálních českých organizací – zaštítila. Na rozloze 15 hektarů vyrostla pod vedením architekta, malíře a grafika Tomáše Lampara venkovní expozice staveb a instalací českých umělců. Expozice je doprovázena projektem Sedm bran k přírodě Litovelského Pomoraví, který nabízí sedm interaktivních zastávek v rámci areálu.

Na výstavbu Domu přírody Litovelského Pomoraví bylo využito 63 milionů korun, převážně z dotace Evropské unie. Umělecká díla nabízejí kromě zážitku z uchvacujícího kulturně-přírodního spojení také rozhled po krajině i příležitost k meditaci a nerušenému přemýšlení. Vraťte se – alespoň na chvíli – k přírodě a nasbírejte nové síly do dalších dní… třeba v lesním chrámu.

 

Přehrát celé video na YouTube