Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Život bez plastu. Lze nahradit plastové výrobky?

Plast je materiálem, který je v současném světě takřka všudypřítomný, ač není jeho dopad na životní prostředí a zdraví lidí v žádném…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Plast je materiálem, který je v současném světě takřka všudypřítomný, ač není jeho dopad na životní prostředí a zdraví lidí v žádném případě pozitivní. Zásadní otázka tedy zní: je ještě vůbec možné žít bez plastových výrobků?

Proč vlastně omezit používání plastů?

Začněme dobrou zprávou – plasty lze třídit. Přesto nejsou z hlediska stavu životního prostředí právě „košer“, obzvláště v takovém množství, v jakém jsou v posledních desetiletích produkovány a používány. Některé levnější plasty jsou navíc zdrojem jistých nebezpečí pro lidské zdraví, neboť se z nich uvolňují chemikálie. To v kombinaci s (tepelně upravenými) potravinami či hygienickými potřebami není právě ideální. Výsledkem totiž mohou být nejrůznější problémy jako hormonální nerovnováha, zátěž pro některé orgány či zvýšené riziko rakoviny. Omezit plastové výrobky je tedy rozhodně v zájmu každého, snad s výjimkou jejich producentů.

Několik způsobů, jak nahradit plasty

Proč jsou plasty všudypřítomné? Má to převážně dva důvody: nízké ceny a zvyk. Pokud se už ovšem rozhodnete s tímto materiálem „bojovat“, pochopitelně s ním není nutné skoncovat ráz na ráz. Každopádně v prvé řadě je nutné promyslet, kde všude plasty používáte a není to potřeba. Máme pro vás několik tipů:

  • Na nákup bez plastu! Sáčky či „igelitky“ rozhodně nejsou nenahraditelné. Na nákupy si lze v některých případech vzít plátěné sáčky či vlastní nádoby a igelitové tašky je možné nahradit úplně. K dispozici jsou totiž staré známé síťovky či látkové tašky, které vydrží léta!
  • Nekupujte balenou vodu. Zatímco dříve byla voda v PET lahvích brána jako kvalitnější oproti vodě z kohoutku, dnes už takové tvrzení neobstojí. Navíc je tato varianta výrazně dražší, takže bez „PETek“ šetříte nejen životní prostředí, ale také peníze.
  • Nepoužívejte plastové výrobky v kuchyni a v jídelně. Plasty lze rovněž výrazně omezit v rámci domácnosti. Pokud tedy potřebujete koupit nějaké nové vybavení, zamyslete se, zda radši nezvolit výrobky ze dřeva, bambusu či skla. To se týká hlavně skladování a podávání pokrmů.
  • Hygienické potřeby z plastu? Určitě ne! Dětské i ženské hygienické potřeby jsou mnohdy vyrobeny z plastů a dalších syntetických materiálů. Jejich vliv na životní prostředí a zdraví jsme již nastínili výše. Dnes už ale naštěstí existuje řada zajímavých alternativ. Stačí hledat.
  • Kupujte dětem neplastové hračky. Dětské pokojíčky byly a často bohužel stále jsou plné plastových hraček. Přitom výrobky z látky či ze dřeva je možné sehnat takřka všude. Takové hračky mají navíc své nezaměnitelné kouzlo, které jistě ocení i malí nezbedové.
  • Když už plast, tak bioplast. Pokud bez vlastností tohoto materiálu nemůžete dát ani ránu, k dispozici máte vhodnou alternativu – výrobky z bioplastu. Ač má podobné vlastnosti, jedná se o plastickou hmotu vyrobenou z biomasy, která nepředstavuje takovou ekologickou zátěž!
Přehrát celé video na YouTube