Pojem ekologie je skloňovaný ve všech pádech. Ohánějí se jím politici, neziskové organizace i média. Co vše ale v sobě skrývá? A kolik má rozměrů?
Ekologii můžete studovat na středních i vysokých školách, můžete jí zcela propadnout při běžném životě, nebo se tímto pojmem zabývat teoreticky. Má totiž mnoho stran i odnoží. Pojem ekologie je často chápán v souvislosti s ochranou životního prostředí. Zabývá se rovnováhou ekosystémů, rozmanitostí, koloběhem nebo udržitelným životem.
Vícerozměrná ekologie
Ekologie jako taková ale není synonymem ochrany životního prostředí. Stejně tak ji nezaměňujte s environmentalismem nebo s vědami o životním prostředí. Podstatou ekologie, alespoň ve vědeckém pojetí, je především biodiverzita, kterou se ekologové snaží vysvětlit.
Zkoumají proto životní procesy, interakce nebo adaptace v přírodě. Sledují pohyb materiálu nebo energie prostřednictvím živých společenství. Zabývají se distribucí organismů a biologickou rozmanitostí.
V praxi se ekologie rozrůstá do mnoha různých oborů, které většinou směřují k ochraně přírody nebo řízení přírodních zdrojů. Často jde ekologie ruku v ruce i s ekonomickou stránkou věci, když například využívání obnovitelných zdrojů energie šetří nejen životní prostředí, ale také finance.
Ekologie jako vědní obor
Ekologii jako vědní obor poprvé definoval Ernst Haeckel v roce 1866. Ekologie vychází z mnoha dalších věd a nauk. Mezi jinými to je biologie, klimatologie, geografie, fyzika, chemie, antropologie, ale možná trochu překvapivě i ekonomie, právo, historie nebo psychologie.
Ekologie se jako vědní obor rozvinula ve druhé polovině dvacátého století. Její počátky je nicméně možné vysledovat až do 4. století před naším letopočtem. Prvky ekologického smýšlení se objevují v Aristotelových zápiscích. Jeho student, Theophrasta, zase jako první popsal vztah mezi živočichy a jejich prostředím.
Co zkoumá ekologie?
V nejširší rovině můžeme říct, že ekologie zkoumá ekosystémy a procesy, které probíhají v přírodě. Zabývá se vztahem organismů k vnějšímu prostředí. Vyjadřuje také celkový přístup k přírodě a ochraně životního nebo přírodního prostředí.