Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Zvířata zbožňují popelnice: Jak zabezpečit odpadky před nezvanou návštěvou?

Možná jste už také zahlédli u popelnic, jak před vámi rychle mizí hlodavec s dlouhým ocasem. Potkani nesnáší horko, proto se…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Možná jste už také zahlédli u popelnic, jak před vámi rychle mizí hlodavec s dlouhým ocasem. Potkani nesnáší horko, proto se přes léto zdá, že z měst zmizeli, jen aby se s chladnými dny zase začali u popelnic objevovat. Jak zabezpečit odpadky před nezvanou návštěvou?

Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město a odborníci říkají, že na každého obyvatele města připadá jeden potkan. Což může být dost děsivé. Často si ale za podobnou situaci můžeme sami, protože se kolem popelnic válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy.

Prevence je vždy levnější než nákladná deratizace, která je nutná v případě rozmnožení potkanů. Jak na to?

Prevence proti potkanům a dalším hlodavcům

  • Právě na začátku podzimu (stejně jako v prvních jarních týdnech) se hlodavci opět stahují blíž k lidským obydlím. Je proto nejvyšší čas udělat si kolem domu pořádek.
  • Začněte tím, že budete odpadky ukládat pouze do uzavíratelných nádob (popelnic, kontejnerů). Bohužel především na sídlištích jsou často vidět otevřené kontejnery, z nichž čouhají odpadky. Nebo se vyhozené pytle už do přeplněného kontejneru nevejdou, proto je lidé odkládají vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká.
  • Potkani se mohou dostat do sklepů nebo různých větracích otvorů. Proto je opatřete hustým a odolným pletivem, které hlodavci nepřekoušou. Zabetonujte veškeré možné otvory, jimiž by se mohli protáhnout.
  • Jídlo skladujte na bezpečném místě a mimo dosah hlodavců. Pravidelně uklízejte v domě i v jeho okolí.
  • Nevyhazujte zbytky jídla na kompost. I to je pozvánkou pro potkany.
  • Zavírejte vstupní dveře a okna v přízemí. Potkani velmi dobře šplhají.
  • Jestli je v okolí vašeho domu nebo například ve sklepě nepořádek, raději iniciujte jeho vyklizení a odvoz. Jsou to právě hromady různých věcí a materiálů, které vytváří vhodné prostředí pro hlodavce.

Co s nepořádkem a potkany na sídlišti?

Když bydlíte na sídlišti nebo ve čtvrtích, kde žijí nepřizpůsobiví lidé, často se mohou kolem popelnic válet doslova tuny odpadků, které potkany přitahují. Hlodavci se mohou snadno rozmnožit a pobíhat na ulici i za dne. Deratizaci domu, ve kterém se usídlili potkani, musí podle zákona zajistit majitel – například tedy Společenství vlastníků bytových jednotek. Pokud se potkani usídlí například ve křoví u popelnic, neváhejte se obrátit na městskou část, která by měla zajistit jejich likvidaci.

Přehrát celé video na YouTube