Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Upcyklace, downcyklace, recyklace. Znáte rozdíl?

Ještě než vyhodíte další kus papíru, chleba, kovu, skla nebo plastu do popelnice, zamyslete se. Bude pro odpad lepší recyklace,…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Ještě než vyhodíte další kus papíru, chleba, kovu, skla nebo plastu do popelnice, zamyslete se. Bude pro odpad lepší recyklace, upcyklace nebo downcyklace? Že vám ty zmatené pojmy nic neříkají? Podívejme se na ně!

Recyklace

Začněme s tím, co známe. Recykluje asi každý z nás. Nebo si to alespoň myslíme. Když papír, plast nebo sklo skončí ve správném kontejneru na tříděný odpad, putují na linky, kde jsou tříděny a následně zpracovány. Novinový papír třeba do nového bloku, kam si zapíšete poznámky. I přes pokročilé technologie zatím není možné recyklovat donekonečna (s výjimkou skla), a proto se nakládání s odpady rozrostlo o další dva pojmy – downcyklace a upcyklace.

Downcyklace

Nejlepší je takový odpad, který nevznikne. Nebo alespoň takový, který hned na místě zase zužitkujete. Pojem downcyklace tak odkazuje k opakovanému použití odpadu a snižování jeho objemu. Jako příklad poslouží třeba obyčejné dřevo. Když se zbavíte staré dřevěné podlahy, můžete ji spálit v krbu a dřevo tak proměnit na teplo. Neskončí na skládce, ale zahřeje vás. Podobně můžete zpracovat třeba i zbytky z kuchyně, když je místo do popelnice na bioodpad odnesete na kompost, kde se časem promění v zeminu bohatou na živiny a podpoří růst vaší vlastní zeleniny. Stejně tak usušené pečivo můžete využít na strouhanku a hned doma zase zpracovat.

Upcyklace

Opakem downcyklace je upcyklace. Tento proces znamená, že odpad je proměněn v nový materiál nebo surovinu s vyšší kvalitou nebo hodnotou. Zatímco downcyklace hodnotu produktu snižuje (dřevěná podlaha se mění na palivové dřevo), upcyklace ji naopak povyšuje. Typickým příkladem upcyklace je využívání odpadu v umění – designéři, architekti nebo sochaři si vyberou odpad a promění ho v žádané umělecké dílo, jehož hodnota je nesrovnatelná s původním kusem opřeným o popelnici. Nemusíme ale chodit hned do těch nejvyšších pater. Povedeným příkladem upcyklace v České republice je projekt Zdrojovna, v níž lidé za pomoci lektorů proměňují vyhozené kusy na nové užitečné předměty, například do domácnosti. Upcyklovat můžete například i oblečení.

Potřebujete-li odvézt odpad, který nelze jednoduše recyklovat, obraťte se na nás. Nabízíme odvoz suti a odpadu po Praze a jejím okolí.

Přehrát celé video na YouTube