Co se starými pneumatikami? Někoho možná napadne, že nejjednodušším řešením je jejich spálení. Jenže to rozhodně nedoporučujeme. Při tomto procesu totiž vznikají škodlivé látky a navíc je možné dostat se do konfliktu se zákonem!
Proč by se pneumatiky neměly pálit?
Pálení pneumatik se sice může jevit jako nejschůdnější způsob pro jejich zbavení, ale existuje několik významných proti. Pokud byste se rozhodli pro spálení v kamnech, může snadno dojít k zanesení komínu, což je jen to nejmenší. Především jde o zápach, který může obtěžovat sousedy, a zdaleka největším negativem jsou samozřejmě takto produkované zplodiny.
Hustý černý dým, který při hoření pneumatik vzniká, je totiž zdrojem mnoha látek, z nichž některé mohou být škodlivé pro životní prostředí a rovněž pro zdraví lidí. Část z nich je dráždivá, a to pro oči, krk, plíce atd., některé jsou ovšem dokonce karcinogenní. K nejdráždivějším látkám přitom patří oxid siřičitý, přičemž jsou dále touto cestou produkovány oxidy uhlíku, kovů či sirné deriváty.
Samozřejmě, že taková rizika existují zejména při požárech velkých skládek pneumatik (viz níže). Jenže při pálení těchto materiálů nejde jen o výše nastíněná nebezpečí, ale také o to, že se můžete dostat do konfliktu se zákonem. Sousedi si totiž mohou stěžovat nejen veřejnoprávní cestou za pomoci zákona o ochraně ovzduší, ale také cestou sousedské žaloby, a to zejména s využitím zákona č. 89/2012 Sb.
Pneumatik se tedy raději zbavujte v souladu s platnou legislativou, a to třeba cestou zpětného odběru. Dle dalšího zákona, tentokrát č. 185/2001 Sb., mají totiž mnohé právnické osoby či osoby fyzické oprávněné k podnikání povinnost zpětného odběru použitých pneumatik. Pokud vás zajímá, o jaká místa se konkrétně jedná, stačí si prohlédnout seznam povinných osob na webu Ministerstva životního prostředí.
Požáry skládek pneumatik
Ač by se mohlo zdát, že ideální místo pro pneumatiky je skládka, existuje zde jedno velké „ale“. Jednou za čas totiž dochází k tomu, že vznikne požár, který představuje závažný problém, a to nejen vzhledem ke všemu výše uvedenému. Veškerá rizika jsou totiž množstvím pneumatik znásobena a navíc je nutné dodat, že i jejich hašení je problematické. Směs vznikající při hoření je totiž vodou splachována do okolní půdy, která je pochopitelně tímto způsobem kontaminována.
Doporučujeme: podívejte se, jak to vypadá, když vzplane 15 tisíc tun pneumatik. Požár v britském Sherburn-in-Elmet byl mimochodem vidět i z vesmíru…