Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Nová vyhláška ke zpětnému odběru pneumatik

Od 1. října vstoupila v platnost nová vyhláška (č. 248/2015 Sb.), která se týká zpětného odběru pneumatik. Řekněme si tedy několik…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Od 1. října vstoupila v platnost nová vyhláška (č. 248/2015 Sb.), která se týká zpětného odběru pneumatik. Řekněme si tedy několik slov ke změnám, které přináší. Zaměříme se i na hlavní důvody jejího přijetí.

Změny ve zpětném odběru pneumatik

V nedávné době jsme se věnovali tématu pálení pneumatik. Už dříve jsme se přitom zaměřili na to, jak probíhá recyklace pneumatik. V tomto článku byl věnován prostor rovněž jejich zpětnému odběru. V dané oblasti ovšem došlo ke změně, neboť od 1. října 2015 vstoupila v platnost vyhláška č. 248/2015 Sb., která ruší dosavadní vyhlášku č. 465/2013 Sb. Její znění bude nicméně poprvé použito až při zpracování roční zprávy o plnění povinností zpětného odběru pneumatik za rok 2016. To znamená, že roční zpráva za aktuální rok (2015) půjde vypracovat ještě podle vyhlášky předchozí.

Co nová vyhláška vlastně stanovuje?

  1. vzor návrhu na zápis do Seznamu povinných osob v oblasti zpětného odběru pneumatik,
  2. vzor žádosti o vydání oprávnění k provozování kolektivního systému,
  3. obsah roční zprávy o plnění povinnosti zpětného odběru pneumatik za uplynulý kalendářní rok,
  4. podrobnosti způsobu provedení zpětného odběru pneumatik a
  5. podmínky financování zpětného odběru pneumatik a nakládání s odpadními pneumatikami při kolektivním plnění povinností.

Důvody přijetí vyhlášky č. 248/2015 Sb.

Předně je třeba zdůraznit, že tato vyhláška navazuje na infringementovou novelu zákona o odpadech č. 223/2015 Sb. z 10. září 2015, která obsahuje mnohé novelizace a zavádí i zpětný odběr pneumatik. Celý proces tak bude od nynějška podléhat kolektivnímu systému, což kupříkladu již platí u elektrospotřebičů, které dosloužily. Doposud byl totiž zpětný odběr pneumatik v podstatě dobrovolný a úkolem subjektů, jež se na něj zaměřovaly, bylo pouze zapsání na Ministerstvu životního prostředí do Seznamu povinných osob a zároveň nutnost hlášení o plnění daných povinností. Z výše uvedeného tedy vyplývá, že od nynějška bude celý tento proces přehlednější a transparentnější.

Doporučujeme: pokud vás zajímají podrobnosti, přečtěte si plné znění vyhlášky č. 248/2015 Sb.

Přehrát celé video na YouTube