Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Ekoterorismus – co to je?

Od pádu amerických Dvojčat se potkáváme se slovem „terorismus“ mnohem častěji, než tomu bývalo kdysi. S podezřeními z teroristických útoků jako…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Od pádu amerických Dvojčat se potkáváme se slovem „terorismus“ mnohem častěji, než tomu bývalo kdysi. S podezřeními z teroristických útoků jako by se v poslední době roztrhl pytel a přídavné jméno „teroristický“ už slyšíme snad z každého novinového zpravodajství. Není ale terorismus jako terorismus a v souvislosti s ochranou životního prostředí se i v Česku čím dál tím častěji skloňuje takzvaný ekoterorismus. Co přesně to je? A kde konkrétně jsme ho u nás mohli pozorovat?

Zelená hrozba i poškozování přírody

Pojem ekoterorismus se dá vysvětlit dvěma způsoby a oba jsou správné. Původně se toto slovo vázalo k použití teroristických metod za účelem ochrany životního prostředí či práv zvířat. Jeho vznik je nejčastěji odvozován od vydání knihy Edwarda Abbeyho – The Monkey Wrench Gang z roku 1975, ve které skupina čtyř lidí bojuje proti poškozování arizonské přírody vládou a soukromými společnostmi. Aktivně se staví proti stavbě přehrady Glen Canyon – sypou písek do palivových nádrží bagrů, strhávají billboardy a přerušují železniční tratě určené k převozu uhlí do elektráren. Tato kniha se stala „biblí“ některých členů radikálně environmentalistického hnutí, kteří si osvojili v ní popsané techniky.

Výraz ekoterorismus ale můžeme využít i pro popis přesně opačných aktivit – těch, které mají za cíl přírodu úmyslně ničit v souvislosti s násilným prosazováním zájmů jednotlivců nebo skupin.

Ekoterorismus v Česku

Pokud vás napadlo, že ekoterorismus se Česka určitě netýká, jste na omylu. Podle knihy Ekoterorismus v České republice od brněnského politologa Miroslava Mareše jsou za ekoteroristické aktivity považovány například útoky vůči společnosti Biotest, která prováděla vivisekci na zvířatech v roce 2003, či zničení pole s geneticky modifikovanou kukuřicí v Branišovicích na Znojemsku v roce 2002. Mezi akce českých radikálních environmentalistů patří i poškozování plakátů zvoucích do cirkusu či zalepování zámků od řeznictví, avšak klasifikovat tyto činy jako akty ekoterorismu je krajně sporné.

Je to vážně tak špatné?

Zdá se vám termín ekoterorismus přehnaný? Jedná se podle vás jenom o pouhé vandalství pár pošetilých milovníků přírody? Ve světě se ale odehrály ekoteroristické činy, které rozhodně neškodně nevypadají. Třeba ALF (Animal Liberation Front), která má v Čechách pobočku s názvem Fronta za osvobození zvířat, je známá umísťováním bomb do aut svých nepřátel a výhružnými telefonáty vivisektorům, lovcům či podnikatelům se zvířaty. ALF taky několikrát pohrozila, že začne trávit jídla v supermarketech a obchodech, které podle jejího názoru porušují práva zvířat. Ze Spojených států je znám případ radikálního ekologického aktivisty Theodora Kaczinského, který pod přezdívkou Unabomber posílal listové bomby univerzitám a vědcům.

Chránit přírodu je nesmírně důležité. Ale jako každý dobrý úmysl, i tenhle se může vymknout z rukou. Přispívejme k ochraně životního prostředí v rámci svých možností, a pak nebude takových radikálních akcí potřeba.

Přehrát celé video na YouTube