Objednat kontejner nebo materiál
Mozaika
Mozaika

Podzemní kontejnery: Jak fungují a jaké jsou jejich výhody?

Všímáte si, že se česká města proměňují? Nebo alespoň jejich části? Jsou čistější, upravenější a postupně z nich mizí i popelnice,…

Obrázek pruhů
Obrázek mozaiky Obrázek mozaiky

Všímáte si, že se česká města proměňují? Nebo alespoň jejich části? Jsou čistější, upravenější a postupně z nich mizí i popelnice, kolem nichž se tak často povalovaly odpadky. Je to proto, že přibývají podzemní kontejnery. Jak fungují a jaké jsou jejich výhody?

Stále více tuzemských měst instaluje především ve svých centrech nebo vybraných zónách kontejnery na tříděný odpad. Jejich princip je jednoduchý – na povrchu nejsou příliš objemné, vykukuje jim v podstatě jen jakési hrdlo podobné odpadkovému koši. Rozprostírají se ale pod povrchem. Jejich hlavní výhodou tak je, že šetří místo a odpadky zůstávají mimo dosah vandalů nebo nenechavého větru či hlodavců.

Trend podzemních kontejnerů

Ruku na srdce, odpadkový koš také nemáte vystavený na piedestalu ve své domácnosti, že? A na podobné myšlence vlastně fungují i podzemní kontejnery – ať zůstane skryté to, co nemusí být vidět. Veřejný prostor lze přece využít k jiným účelům než pro kontejnery. Podzemní popelnice se proto objevují především v historických centrech, u parků nebo jinde, kde je nutné ušetřit místo a zachovat estetický ráz.

Trend podzemních kontejnerů naštěstí dorazil před několika lety i do České republiky a ve většině větších měst je už můžete místy zahlédnout. Příkladem jsou Litoměřice, které mají podzemní úložiště odpadu už od roku 2013. Podzemní kontejnery najdete také v Kutné Hoře, kde byly instalovány během rekonstrukce historického centra.

Hlavní výhody podzemních kontejnerů

  • Šetří místo. Ač nahoře vypadají jako malý odpadkový koš, jejich objem pod povrchem bývá trojnásobný.
  • Zlepšují estetiku okolí. Kolem se zpravidla nepovalují rozházené odpadky.
  • V létě na kolemjdoucí neútočí nepříjemný zápach.
  • Není nutné je tak často vyvážet, a to jak kvůli objemu, tak s ohledem na nižší teploty v podzemí.

Mají podzemní kontejnery i nevýhody?

Samozřejmě. Ostatně jako vše. Podzemní kontejnery jsou dražší než běžné nadzemní popelnice. Zatímco klasický kontejner vyjde na 10 tisíc korun, ten podzemní stojí statisíce. Náročnější je také údržba podzemních kontejnerů, které musí vyprazdňovat speciální vozidlo vybavené hydraulickou rukou.

Přehrát celé video na YouTube